Eko ratataje

eko grafikaW tym roku szkolnym pracujemy w naszym przedszkolu pod hasłem eko-Ratatatje. Jest to dzisiaj modne, ważne , a zarazem trudne pojęcie. Co my możemy zrobić aby zwrócić uwagę na ten waży aspekt w życiu przedszkolnym, oprócz oczywiście, zajęć o tematyce ekologicznej, konkursów plastycznych itp. Przede wszystkim chcemy od najmłodszych lat nakierowywać nasze pociechy do ekologicznego stylu życia. Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają różne zajęcia, zabawy, wspólne gotowanie razem z rodzicami czy opiekunami, więc już od początku możemy uczyć najmłodszych na temat ekologii poprzez zabawę – czy to opowiadając o lokalnych warzywach, owocach, sadząc razem rośliny, zioła, sałaty w doniczkach, które później pokażemy dziecku, jak wykorzystać do posiłku. Na zajęciach Kuchcikowa, będziemy przygotowywać zdrowe posiłki z warzyw i owoców, które sami wyhodują w przedszkolnym ogródku bądź zakupimy u lokalnych dostawców.

Nie zawsze trzeba kupować nowe rzeczy, zabawki, czasami można stworzyć samemu super zabawkę. Dlatego na zajęciach będziemy tworzyć własne zabawki z materiałów recyklingowych, drewnianych, szyszek, kory itp.

Dowiemy się jak oszczędzać wodę, że warto robić listę zakupów i nosić własne torby na zakupy. Nauczmy młode pokolenie jak prawidłowo przechowywać żywność, używając do tego między innymi odpowiednich słoików, pojemników, woreczków .Jeśli możemy, ograniczmy do minimum używanie plastiku i chociaż dzieci uwielbiają wypijanie napojów przez słomkę, zastąpmy ją słomkami papierowymi, bambusowymi.

Warto także wytłumaczyć naszym najmłodszym wszystkie aspekty związane z ekologią, aby niosły dalej tę wiedzę w swoje szkolne środowisko.

Pamiętajmy, że dzieci nas słuchają bardzo uważnie i podpatrują to, co my robimy, dlatego bądźmy dla nich przykładem. Bądźmy zmianą, którą pragniemy widzieć w świecie, rozpoczynając od własnego podwórka.