Jak wygląda żywienie dzieci w przedszkolu?

Jeśli planujesz zapisanie swojej pociechy do przedszkola, z pewnością martwisz się o jego wyżywienie w ciągu dnia. Szczególnie jeśli jest niejadkiem lub miewa problemy żołądkowe, twoje obawy są zrozumiałe. Powinieneś jednak pamiętać, że pracownicy przedszkoli mają duże doświadczenie w karmieniu dzieci i doskonale znają wytyczne Ministra Zdrowia oraz innych krajowych i światowych organizacji zajmujących się żywieniem.

 

Podstawowe zasady żywienia dzieci

Wszystkie posiłki podawane w przedszkolach powinny być:

  • bezpieczne pod względem zdrowotnym;
  • urozmaicone, bogate w składniki odżywcze, z ograniczoną ilością cukru i soli;
  • zgodne z normami (dostosowane do wieku i wagi) pod względem kaloryczności oraz zawartości witamin i minerałów;
  • podawane regularnie (niewielkie porcje kilka razy dziennie);
  • smakowicie wyglądające.

Przedszkole Ratataje w Oleśnicy przewiduje 3 posiłki od rana do godziny 14. Pracownicy kuchni starają się, by dania były bogate w warzywa i owoce, produkty z pełnych ziaren zbóż, produkty mleczne o małej zawartości tłuszczu, rośliny strączkowe, ryby i chude mięsa. Jeśli twoja pociecha nie chce jeść któregoś z tych produktów lub jest na specjalnej diecie, porozmawiaj o tym z pracownikiem przedszkola.

 

Jakie posiłki dostają dzieci w przedszkolu?

Niezwykle ważne jest, by dzieci dostawały w przedszkolu kilka posiłków o stałych porach. Powinny być one oparte na produktach surowych lub gotowanych, należy unikać smażenia oraz dań gotowych. Dużym błędem w żywieniu dzieci jest przyzwyczajanie ich do jedzenia fast foodów i słodyczy. Prowadzą one szybko do nadwagi i nabierania złych nawyków żywieniowych, które skutkują często w dorosłym wieku rozwojem tzw. chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, miażdżyca).